S kotilionem na taneční?

Máme tady podzim, jemuž v patách pomalu ale jistě kráčí zima, což s sebou již tradičně nese mimo jiné i období plesů a v neposlední řadě také taneční, a poněvadž jsme vesměs všichni mladí, věřím, že nyní budu hovořit o tématu, které se bude týkat velkého počtu z vás. Konkrétněji se pak zaměřím na Věneček.
Věneček... poměrně vtipný leč dle mého názoru záhadný název pro závěrečný večer tanečních, který se spíše než k obyčejné taneční lekci přibližuje k volné zábavě čili plesu. Páry si vzájemně předají drobné dárečky, upomínkové předměty a milá slůvka. To ale není zdaleka vše. Mládenci musí své první tanečnici přinést květinu a naopak děvčata svému tanečníkovi připnou na klopu saka vlastnoručně vytvořenou stužku, neboli kotilion. Jakmile jsem se tuto skutečnost dozvěděla, má tvůrčí dušička zaplesala radostí. Nicméně všechno mě to velice brzo přešlo, když jsem zjistila, že na celém internetu není snad dočista žádný pořádný návod. A proto se s vámi dnes podělím o ten svůj.


Zpočátku trocha teorie. Výraz kotilion skutečně značí drobný dárek, který dává tanečnice tanečníkovi, nicméně prvotně a mimoto se jedná taktéž o název francouzského společenského tance. V každém kraji republiky mohou být zvyklosti jiné - u nás pouze dívky nosí kotiliony chlapcům, ale dočetla jsem se i o tom, že je tomu tak i opačně, jen s tou výjimkou, že dívky nosí stužky na ruce. 
Nyní už ale k samotnému návodu. Upřímně řečeno, byla jsem nucena hodně improvizovat, fantazírovat a zase improvizovat, nicméně a naštěstí více méně úspěšně.


BUDEME POTŘEBOVAT:
stužky *
jehlu a nit *
svírací špendlík *
nůžky *
tavicí pistoli či jiné lepidlo
* tradičně originální poznámka - bez položek označených hvězdičkou se s největší pravděpodobností neobejdete

JAK NA TO?

V první řadě stranu širší stuhy prošijeme tím vůbec nejobyčejnějším stehem, tedy odborně řečeno stehem zadním. Jaké uděláte rozestupy je vesměs na vás, ty mé se pohybovaly kolem 0,5 cm.


Až si budete myslet, že jste prošili dostatečně velkou část mašle, zatáhněte za nit a tím se vám mašle zkroutí do požadovaného kruhového tvaru. Já jsem zvolila stuhu o šířce 3 cm a k tomu, aby se dostatečně stočila, jsem musela vyšít asi 30 cm dlouhý steh. Obecně řečeno - šířka s délkou stužky jsou zhruba v poměru 1:10.


Nyní stočenou stužku obrátíme a oba její konce opatrně sešijeme k sobě.


To je vše, co musíte udělat, aby kotilion dostal svůj základní tvar a podobu.


Nicméně sami nejspíš vidíte, že něco málo mu stále ještě chybí. Co přesně? To už pak záleží čistě na vaší fantazii - můžete použít ozdobné knoflíky, korálky, látkové či háčkované kytičky a mnoho dalšího.


Nyní kotilion opět obrátíme a ze zadní strany se jakýmkoliv barbarským způsobem pokusím přišít druhou, spíše tenčí, stužku.


A protože potřebujeme kotilion připevnit na klopu saka, přidáme ještě spínací špendlík.


Pokud pak chcete mít jistotu, že se vám celá práce nerozsype pod rukama, jako závěrečnou třešničku na dortu ještě špendlík se stuhou napatlejte lepidlem, případně použijte lepicí pistoli.


A to je z mého pohledu vše. Jak vidíte, výsledek má poměrně  prostý vzhled, nicméně jak se říká, v jednoduchosti spočívá krása. Možná jsem modrou stužku nechala až příliš dlouhou, ale to už je na osobním vkusu.


Doufám, že jsem tímto počinem alespoň někomu napomohla. Pochopitelně - pokud jste tvořiví, nejspíš byste na svůj vlastní postup přišli také, ale jak je známo, ne každý z nás je z hlediska kreativních činností zrovna machr a tehdy může nějaký ten návod značně pomoci.

14 komentářů:

 1. Jak já ti závidím tu tvoji kreativní dušičku :) ♥

  OdpovědětVymazat
 2. Jééj, zatraceně, my vyšíváme na bílý kapesníček své iniciály, ale tohle vypadá mnohem zajímavěji... :D :)
  podmrakem.blogspot.cz

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Tak to by zase vůbec nenapadlo mě - no, je aspoň krásně vidět, jak se ty zvyklosti liší... nicméně vyšívání na kapesníček možná nevypadá zas tak zajímavě, ale nejspíš by se s tím člověk nemusela tak patlat, takže to vlastně není zas tak špatný nápad :)

   Vymazat
  2. My na první prodloužené dáváme kapesníček a na druhé kotilionky

   Vymazat
 3. Tohle je opravdu originální.. My zas dostávaly podobný při imatrikulaci na gymplu. :D

  http://boook-planet.webnode.cz/

  OdpovědětVymazat
 4. U nás se tomu říká klasicky prodloužená, ne věneček. Jinak je to všude dost podobné. S dárkama to byl pech, hlavně proto, že jsme každý měli mít asi 5 kusů, a také proto, že asi nikdo neměl stálého tanečního partnera, takže mi to přišlo dost hrozné no :D
  U nás se teda nedává stužka, ale motýlci. A kluci zase dávali vyrobené náhrdelníky.
  Já si s tím vyráběním dala docela práci. Dělala jsem z drátků a korálků vyplétané plastické motýlky, byla jsem na ně docela pyšná. A musím říct, že měli úspěch, přece je to byla trochu změna od papírových nebo textilních :) I když jsem je rozdávala spíš náhodně, vzhledem k tomu, že jsem neměla oblíbené tanečníky.

  U potrhlého králíka

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. My jsme měli celkem deset lekcí, přičemž ta šestá byla právě prodloužená a až ta poslední věneček.
   Já stálého partnera taky nemám, takže doufám, že když žádný dárek nepřinesu, tak se to nějak vsákne... koneckonců já taky žádné veledary neočekávám a proč bych je pak měla nosit někomu, koho vidím poprvé a naposledy v životě.
   Ale náhrdelníky a motýli jsou moc hezký nápad :)

   Vymazat
 5. My jsme kotiliony vůbec na tanečních nedávali, ale prý se to jinde dělá. :)

  OdpovědětVymazat
 6. Je to nádherné, jednoduché a elegantní. Dva týdny zpátky jsem byla na Prodloužené, u nás se tomu Věneček neříká, a bylo to skvělé. Já sama do tanečních nikdy nechodila, ale když jsem viděla, jak si to užívají, tak mi to bylo docela líto :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Je to velká škoda - já sama jsem původně taky nebyla moc nadšená, že tam musím, ale nakonec jsem celkem ráda, že jsem šla :)

   Vymazat
 7. Škoda, že mám taneční už za sebou! :D

  OdpovědětVymazat
 8. Páni, to jsi šikovná, vypadá to nádherně :) Já bych na to asi neměla nervy :D

  OdpovědětVymazat
 9. děkuji, hodně mi to pomohlo :)

  OdpovědětVymazat

Děkuji za komentář, nezapomeňte za sebou nechat stopu v podobě odkazu na blog a přidat se k mým pravidelným čtenářům, aby vám nic nového na blogu neuniklo. Hezký zbytek dne přeji! ♥

© Lory Humble 2015 | Všechna autorská práva vyhrazena. Používá technologii služby Blogger.