S trochou zpoždění, ale přece jen jsem tady s přáním krásných svátků, hodně štěstí, pohody, dárků a přináším vám slibovaný závěrečný díl série "Jak se slaví u ostatních?".
Myslíte si, že už vás o těchto Vánocích už nemůže nic překvapit? Tak to se pěkně pletete, od toho je zde totiž tato série, abych vás seznámila s šílenými zvyky a tradicemi, které považují v zahraničí za zcela normální. V čem jsme si podobní a v čem bychom si naopak nikdy nesedli do noty? Dnes se můžete těšit kupříkladu na Itálii, Austrálii a ještě mnohem víc!
V Austrálii ke zmrzlině
V Austrálii jsou vánoční zvyky převzaté takřka jako přes kopírák od Britů, ovšem s jedním hlavním rozdílem - zde v období Vánoc vrcholí léto. Tento prostý fakt zapříčinil, že vánoční stromečky jsou proto buďto umělé nebo jednoduše zasazené v květináči. Dárky nosí Otec Vánoc nebo Santa Claus, který přichází v časných ranních hodinách 25. prosince a rozdává dětem dárky do punčoch u krbu, případně do povlaku na polštář, jenž je zavěšený většinou v rohu postele. To znamená, že Santa musí být doslova tichý jako myška, aby nikoho při nadělování nevzbudil.
V Austrálii u štědrovečerní tabule sice nenarazíte na smažené klokana, ale můžete se setkat s krocanem, ale klidně i s mořskými plody a oblíbeným dezertem je samozřejmě zmrzlina.
Jak mohou bez žertů vypadat Vánoce v Austrálii (Zdroj) |
V Rusku na robotu
Na rozdíl od ostatních států, v Rusku je Štědrý den obyčejným pracovním dnem. Pravoslavné Vánoce totiž začínají až kolem šestého a sedmého ledna. Přestože původní Vánoce byly doprovázeny nespočtem tradic a zvyků, po jejich zákazu v roce 1918 se na většinu z nich zapomnělo, a tak v dnešní době Rusové oslavují především Nový rok. Dárků se pak dočkají o dědy Mráze přijíždějícího na velikých saních v doprovodu Sněhurky zabalené v bílém kožíšku.
Itálie na koštěti
Čarodějnice Befana (Zdroj) |
Je zajímavé, že v Itálii se jedná skutečně o svátky klidu a pohody, poněvadž Italové si na všeobecný shon příliš nepotrpí. Mnohem víc než na stromečku si zakládají na Jesličkách, které se často v rodinách dědí z generace na generaci. Stejně jako ve Španělsku, o němž jsem se zmiňovala v minulém díle, se do nich postavička Ježíška přidává až v noci 24. prosince.
Co se týče rozdávání dárků, tato záležitost je zde poměrně komplikovaná. Když se zeptáte náhodného člověka na ulici, může se vám dostat odpovědi Babbo Natale, stejně jako i Befana. Jména sice začínají na stejná písmena, ale ani zdaleka neoznačují jednu a tu samou osobu. Babbo Natale je něco jako zdejší obdoba Mikuláše, který jezdí na saních se soby a dárky rozdává už 24. prosince. Befana se ale Mikuláši ani zdaleka nepodobá - jedná se totiž o ohyzdnou čarodějnici. Sice je ztvárňována jako ošklivá, ale naštěstí je hodná a dárečky rozdává kolem Tří králů. Nenechte se ovšem zmást - můžete dost lehce dostat i uhlí.
Ani v Austrálii ani v Itálii bych vánoce určitě nechtěla slavit :O
OdpovědětVymazatMe treba pobavilo, ze Finum nosi darky vanocni koza :D :) a takova Australie by mi vubec nevadila :)
OdpovědětVymazatPěkný článek. Hlavně ta Itálie mě dostala :)
OdpovědětVymazatPokud tě tohle zajímá, posílám odkaz na svůj článek, týkající se vybraných Vánočních zajímavostí, které mě velice zaujaly :)
http://www.lamic.cz/2015/12/10-vanocnich-zajimavosti-o-kterych-jste.html
Táto séria ma bavila, dúfam, že máš v rukáve ešte veľa nápadov :D
OdpovědětVymazatTen světelný meč místo šipky je skvělý :) jak jsi to udělala?
OdpovědětVymazatNa těhle stránkách si najdeš kurzor http://www.cursors-4u.com/ a vložíš na blog html. Akorát nevím, jestli to funguje i blog.cz. A díky za pochvalu, mě se taky líbí, ale dost jsem se bála, co na to budou říkat ostatní :D
VymazatTen kurzor je fakt pecka! ;) A i dess se mi moc líbí :)
OdpovědětVymazatTvůj název blogu je více než zajímavý! :)
OdpovědětVymazatJinak je to fascinující, jak jsou Vánoce všude trochu jiné :)